Odpustenie

Autor: Peter Huljak | 12.2.2016 o 17:00 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  835x

Ak Ťa nezachráni Tvoje svedomie, potom Ťa už nič nezachráni.  Nie som ukážkový veriaci. Do kostola zájdem, aby tam manželka nechodila sama a to čo tam vídam ma často prekvapuje.

      Iste ste to zažili aj Vy. Minule mi známa hovorí: "ten a ten chodí pravidelne do kostola, ruky spína až k nebesiam a pritom ubližuje všetkým ľuďom naokolo." Táto veta ma donútila zamyslieť sa. Prečo. Prečo poniektorí z nás v bežnom živote radšej zabudli, k čomu ich viedli rodičia a rozprávky, že dobro má vyhrávať nad zlom a nech sa deje čokoľvek tak je nevyhnutné držať sa v medziach zákona a dobrých mravov. Radšej udusili svoje svedomie aby pri pohľade do zrkadla nemuseli zo seba zvracať. A potom sa každú nedeľu ráno, v prvej lavici kostola začína veľkolepá šou farnosť hľadá super svätého pokrytca. Ale prečo? Ak je to naozaj super pokrytecké divadlo, tak na to podľa mňa platí odpoveď: Ak Ťa nezachráni Tvoje svedomie, potom Ťa už nič nezachráni. A takýto divadelníci hádam ani nemôžu veriť v boha. Potom ma napadla ešte druhá možnosť. Sú veriaci. A veria, že hoc ubližujú druhým, boh im to odpustí ak ho o to budú každú nedeľu ráno v prvej lavici prosiť.

Ale je to tak? Odpustí? A čo tí, ktorím bolo ublížené? Oni nemusia odpustiť?

Príde mi to ako keby som ja ublížil svojmu bratovi. Škrie ma svedomie, pretože sa snaží zachrániť ma a dať veci do poriadku, Tak idem prosiť o odpustenie. Ale nie svojho brata ktorému som ublížil. Idem za otcom a prosím nech sa na mňa nehnevá, že ma to veľmi mrzí a nech mi to odpustí. Nech mi otec odpustí, že som ublížil svojmu bratovi. Príde Vám to trochu nezmyselné? Presne to sa podľa mňa deje v mnohých prípadoch v kostole, vo všetkých krajinách sveta a vo všetkých náboženstvách. A to je nebezpečné na náboženstve. Ľuďom slabého svedomia dáva falošnú nádej, že aj keď po svete rozsievajú zlo, môžu boha prosiť o odpustenie a ten boh je natoľko láskavý, že im dokonca odpustí. Naivne dúfajú, že všetko zlo, ktoré napáchali na tomto svete im bude za modlidbu z vyššej moci odpustené...

Podľa mňa je to nezmysel.

Ak niekomu ublížim, musí mi predsa v prvom rade záležať na tom aby mi odpustil ten komu som ublížil.

Musím sa usilovať o napravenie všetkého zlého čo som napáchal na tomto svete.

Až sa tak stane a dotyční mi odpustia, potom iste aj otec bude mať zo mňa radosť.

A svet bude krajší. Nie až v súdny deň. Teraz. Hotové nebo na zemi. :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?